den 26 juli 2017
     

Kansli
Kansliansvarig:
Johan Olofsson

SFR
Stensmöllavägen 22
284 34 Perstorp
Mobil   +46 70 308 99 46

kansliet@sfr.nu

Kansli
Kansliansvarig:
Johan Olofsson

SFR
Stensmöllavägen 22
284 34 Perstorp
Mobil   +46 70 308 99 46

kansliet@sfr.nu


Logga in  |  Registrera
Endast medlemsföretag
Entreprenörer    

 

Företag Adress

Övrig info

 

AB Fogspecialisten
Mikael Zackrisson
070-376 84 70                        

 

 

Olof Asklunds gata 5
421 30 V.Frölunda
031-49 35 90
info@fogspecialisten.se
www.fogspecialisten.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Brandtätning
Öppen Redovisning av alla objekt för kontroll!
Alingsås Fog & Fasad AB
Niklas Moberg
076-307 11 69
 

Exportgatan 17 G
422 46  Hisings Backa
031-18 14 91
niklas@mobergfog.se
www.mobergfog.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
Alingsås Fogtjänst AB
Ulrika Östermyr
070-884 44 24
Arrendegatan 72
441 56 Alingsås
ulrika@fogtjanst.se
www.fogtjanst.se

Auktoriserad fogentreprenör
Alvar Hallgren Bygg AB
Daniel Hallgren
070-785 80 30
 
Lokstallagatan 6
622 54 Romakloster
0498-507 25
daniel@alvarhallgrenbygg.se
www.alvarhallgrenbygg.se 
 

PCB-saneringsföretag

Axelsson Fog och Fastighetstjänst
Henrik Axelsson
0735-01 53 03

Kroksjövägen 40
437 92 Lindome
axelssonfog@gmail.com
www.axelssonfog.se
 

Fogentreprenör
BC Brandtätning
Björn Johansson
0705-42 97 50
 

Backa Bergögata 2
422 26 Hisings Backa
031-742 97 50
bjorn.johansson@bcbrand.se
www.bcbrand.se
 

Brandtätning
Brandbolaget i Stockholm AB
Dennis Myhrström
076-223 18 06 

 Rallarvägen 11 
184 40  Åkersberga
dennis@brandbolaget.nu
www.brandbolaget.nu
                 

Brandtätning

BrandEx Brandtätningar
Torbjörn Pettersson
070-630 67 42

 

Idbäcksvägen 8B
611 38 Nyköping
0155-29 01 00
0155-29 19 61 (dir)
torbjorn.pettersson@brandex.se  
www.brandex.se 
 

Brandtätning
Brandskyddskompaniet SBG AB
Anders Lindqvist
076-275 70 01
Stationsgatan 7
172 68  Sundbyberg
info@brandskyddskompaniet.se
www.brandskyddskompaniet.se
Fogentreprenör
Brandtätning

 


 
 

 

 
Byggtema AB
Tomas Björklund
070-335 07 80
 

Trädgårdsgatan 35
914 33 Nordmaling
0930-31 656
tomas.bjorklund@byggtema.com 
www.byggtema.com   
 

Auktoriserad fogentreprenör 
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Brandtätning
CeJi Sanering, Brand & Byggfog
Mikael Lilja
070-54 60 765
 

Skalbanksvägen 6c
451 55 Uddevalla
0522-333 37
info@ceji.se
www.ceji.se

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Brandtätning

CJ Fog och Brandtätning
Christoffer Johansson
070-233 34 40

Munkagårdsgatan 11
266 32 Munka Ljungby
christoffer@fogochbrand.se
www.fogochbrand.se 
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
Corvara industri & Skadeservice AB
Thomas Jonsson
073-391 77 93
 
 

Box 63
142 22 Skogås
08-999924
thomas.jonsson@corvara.se
www.corvara.se
 

PCB-sanering

Demcom Demolering AB
Gerth Larsson
070-647 66 35
 

Kaminvägen 8
176 77 Järfälla
08-583 522 29
Fax 08-583 522 19
gerth@demcom.se
www.demcom.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Demolit AB
Hannes Wolt
073-707 47 50
 

Hamringevägen 1
146 41 Tullinge
Tel/fax 08-645 33 40
hannes.wolt@demolit.se
www.demolit.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

DK team1 AB
Dennis Karlsson
072-901 82 20
 

Box 687
136 26  Haninge
dennis@dkteam1.se
www.dkteam1.se
 

Fogentreprenör
PCB-sanering
Brandtätning

Ejnar Fog AB
Bengt-Olof Ejnar
070-341 80 75
 
Kroberga 3
635 20 Eskilstuna
016-77020
hbo.ejnar@gmail.com
 
Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag  
Entreprenad & Förvaltning
UrbanFreidestam
0702-66 30 00
 

Drottninggatan 30
432 44 Varberg
0340-679990
urban.freidestam@esw.se 
www.pcbsanera.com
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Eskilstuna Byggfog AB
Niklas Andersson
070-624 73 41
 

Sundbyv. 26
633 44 Eskilstuna
016-13 56 12
kontoret@byggfog.nu
www.byggfog.nu
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Brandtätning  

Fasadfog AB
Mikael Lind
070-818 55 93
 

Konvaljevägen 7
603 66 Norrköping
011-14 59 69
fasadfog@fasadfog.se
www.fasadfog.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
Firesafe Sverige AB
Fredrik Malmstedt
010-155 09 09
 

Sjöflygvägen 35 E
183 62  Täby
010-155 09 00
info@firesafe.se
www.firesafe.se
 

Brandtätning
Fogbiten AB
Thomas Johansson
070-540 96 46
 
Vallvägen 12
632 39 Eskilstuna
016-51 45 83
fogbiten@telia.com  
 
Auktoriserad fogentreprenör  
Fogentreprenören i Vintrie AB
Björn Påmark
0733-210240
 

Pyrusgatan 7
212 32 Malmö
040-15 20 90
info@byggfog.com
www.byggfog.com  
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Brandtätning
Öppen Redovisning av alla objekt för kontroll!
Fogfixarn Brand och Fogteknik AB
Mikael Örn
070-797 05 12

 

Djurgårdsvägen 6 BV
633 40 Eskilstuna
mikael@brandochfogteknik.se
www.brandochfogteknik.se

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning


Fogman AB
Niclas Gustavsson
070-516 43 62
 
 Fiskarnas väg 3
266 31 Munka Ljungby
fogman@telia.com  
Fogentreprenör
Brandtätning
Fogteam
Ulf Andersson
073-390 48 08
Roland Hjelte
070-670 13 10
 

Västermo Bergås 1
640 40 Stora Sundby
016-610 64
fogteam1@gmail.com
fogteam2@gmail.com
www.fogteam.se 
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
Fog & Brandskydd Jonassen AB
Per Jonassen
070-329 99 10

 

Orustgatan 1
257 31 Rydebäck
per@fogbrandskydd.se
www.fogbrandskydd.se 
 

Fogentreprenör
Brandtätning

Fosab Fog & Sanering AB
Mikael Axman
070-665 04 74
Thomas Persson
072-731 77 27
 

Porträttvägen 56
724 71 Västerås
info@fosabfogsanering.se

 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag

Brandtätning  

Gotlands Undertak AB
Roger Winberg
0708-46 86 48
 

Kakelugnsgatan 14
621 53 Visby
0498-505 59
roger@gotlandsundertak.se
www.gotlandsundertak.se
 

 PCB-sanering
Herbert Hagblom AB
Ulf Ådvall
070-307 70 48
 

Box 812
39128 Kalmar
0480-442818
ulf@hagbloms.se
www.hagbloms.se
 

 Auktoriserad fogentreprenör
HÅBE Fog AB
Joacim Haglund
0705-29 22 51   
 

Nils Anderssons gata 24
218 37 Bunkeflostrand
040 – 15 95 63
info@habefog.se
www.habefog.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Brandtätning
Hälsinge Isolering AB
Thomas Strand
070-687 86 34
 

Skeppsgatan 19
826 60 Söderhamn
0270-70270
tstrand@telia.com
www.halsingeisolering.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Halmstad Glas och Fogservice AB
Niklas Johansson
070-741 47 39
 

Jutarumsvägen 4
302 91 Halmstad
035-21 95 00
info@glasfog.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Auktoriserad fogentreprenör

Hennes Fog
Lotta Berg
0761-666 377
 

Wallingatan 7 
632 30 Eskilstuna
016-22222
hennesfog@hotmail.com
 

 Auktoriserad fogentreprenör
Inter-Fog AB
Mikael Johansson
070-486 97 63
 

Mekanikervägen 13
146 33 Tullinge
08-774 01 20
info@interfog.se
www.interfog.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

JMK Service och Sanering
Jarmo Käkelä
0732-313 400
 

Göteborgsvägen 3
446 35 Älvängen
jmkserviceochsanering@gmail.com 

Aukt. Pcb-saneringsföretag

 

 

 

Karlssons Fasadrenoveringar AB
Mats Karlsson
070-667 20 52
 

Malmvägen 10
570 10 Holsbybrunn
0383-460 100
adelfors@karlsonsfasad.se 
www.karlsonsfasad.se 
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Karlstad Miljöteknik & Entrep AB
Reinert Särnblad
070-491 95 65
 

Box 21
Zackrisdalsslingan 2
653 42 Karlstad
reinert@kmteab.se
www.kmteab.se  
 

Aukt. PCB-saneringsföretag

Kvalitetsfog i stockholm AB
Erik Karlbom
076-27 85 205
Joakim Karlbom
073-72 82 025
 

Gästrikevägen 11
186 45 Vallentuna
kvalitetsfog@gmail.com
 
 

Fogentreprenör
LKM Ing.firma AB
Kjell Moberg
070-530 40 67
 

Rävsnäsvägen 43
125 42 Älvsjö
08-86 80 00
kjell.moberg@bredband.net
 

Auktoriserad fogentreprenör
Löberöds Fogservice
Ingemar Ågren
070-320 29 22
 

Södra Promenaden 7
240 33 Löberöd
0413-30908
0703202922@telia.com
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning

Malmö Saneringstjänst
Jörgen Ahlgren
073-438 97 52
 

Månbergagatan 15
212 30 Malmö
jorgen@malmosaneringstjanst.se
Aukt. PCB-saneringsföretag
Brandtätning

 

   

Moberg Fog & Bygg AB
Joakim Moberg
076-169 95 11 
076-307 11 69
 

Exportgatan 17 G
422 46  Hisings Backa
031-18 14 91
joakim@mobergfog.se 
niklas@mobergfog.se  
www.mobergfog.se

Auktoriserad fogentreprenör
Utför PCB-inventering
Brandtätning

 

 

 
MV Service AB
Mirko Vladisavljevic
0736-004 005
 

Hildedalsgatan 186
417 05 Göteborg
031-52 21 10
mirko@mvservice.se
www.mvservice.se 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Mästerfog Skåne KB
Conny Påmark
0766-28 37 18  
 

Södra Byvägen 9
281 46 Tormestorp
0451-814 23
conny@masterfog.se  
 

Auktoriserad fogentreprenör
MB Fog & Kakel
Mikael Bylin
0707-60 86 95
 

Klangfärgsgatan 5
426 52 Västra Frölunda
0707-60 86 95
info@mbfk.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
08 Fog AB
Mats Gudmundsson
076-0450072
 

Lyftkransvägen 5
142 50 Skogås
08-40910210
mats@08fog.se 
www.08fog.se 
 

Fogentreprenör
Brandtätning
 

 

 
Nord Access AB
Johan Viklund
070-367 81 81
 

Växtholm 30
905 95  Umeå
info@nordaccess.se 
 

Fogentreprenör
     
Nömmérs Fog och Montage
Peter Nömmér
070-750 50 67

Väsby fäladsväg 93-20
263 91 Höganäs
fogmontage@telia.com
 

Fogentreprenör

OCAB i Norrbotten AB
Sören Hult
070-66 343 66
 

Gårdsvägen 15 A
973 47 Luleå
0920-25 05 40
norrbotten@ocab.se 
www.ocab.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

OCAB i Dalarna AB
Lars Hagbohm
070-521 34 40
 

Rissgårdsvägen 3
791 77 Falun
023-134 40 
lars.hagbohm@ocab.se 
www.ocab.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering

OCAB i Norrköping AB
Peter Andersson
0708-161755
 

Fjärilsgatan 48
603 61 Norrköping
011-10 37 90
peter.andersson@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
OCAB Halmstad
Johan Agnér
070-529 06 02
 

Industrivägen 1
302 41 Halmstad
035-342 45
johan.agner@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
OCAB Helsingborg
Thomas Svensson
070-698 20 73
 

Garnisonsgatan 52
254 66 Helsingborg
042-32 89 40
thomas.svensson@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Ocab Hjulsbro Sanering
Peter Gustavsson
0708-261751
 

Låsbomsgatan 6
589 41 Linköping
013-20 32 30
peter.gustavsson@ocab.se   
www.ocab.se
 

Aukt PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
OCAB i Jönköping-Skaraborg AB
Stefan Berg
070-818 88 11
 

Åviksvägen 2-4
Box 407
573 25 Tranås
stefan.berg@ocab.se
www.ocab.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering

OCAB Sanering i Kalmar AB
Fredrik Bergström
070-940 15 69
 

Tjuvbackevägen 6
392 39 Kalmar
0480-47 89 31
fredrik.bergstrom@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
OCAB i Malmö AB
Jens Gustafsson
070-698 47 37
 

Singelgatan 12
212 28 Malmö
040-680 82 50
jens.gustafsson@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
OCAB i Närke AB
Kenneth Andersson
070-295 75 36
 

Nastagatan 12B
702 27 Örebro
019-170 770
kenneth.andersson@ocab.se
www.ocab.se
 

PCB-sanering
OCAB i Stockholm AB
Lars Berghäll
070-688 01 86
 

Hantverkarvägen 1
145 63 Norsborg
08-534 702 50
lars.berghall@ocab.se
www.ocab.se
 

Aukt.PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Brandtätning

OCAB i Sundsvall AB
Henrik Björklund
070-519 28 28
 

C A Svenssons väg 7
856 44 Sundsvall
060-525 860
sundsvall@ocab.se
www.ocab.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering
OCAB i Ö-vik AB
Torbjörn Lundström
070-618 24 54
 

Björnavägen 74 B
891 42 Örnsköldsvik
0660-523 80
torbjorn.lundstrom@ocab.se
www.ocab.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering

Ostkustens Glas & Montage AB
Martin Ettedahl
0733-647 737
Niklas Anderstedt
0733-647768
 

Amerika Vägen 8
393 56 Kalmar
martin@ogmab.se
www.ogmab.se
Auktoriserad fogentreprenör

Ostkustens Riv & Sanering AB
Fredrik Strand
0704-95 86 65
 

Mogatan 5
593 61 Västervik
0490-655 695
fredrik@orsab.se
www.orsab.se
 

PCB-sanering

Peters Fogservice
Peter Nordsäter
0733-026 333
 

Husbergsgatan 8
463 33 Lilla Edet
0520-650 902
pn_nordsater@hotmail.com
www.petersfogservice.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
PM Fog och Brandteknik AB
Peo Klint
070-515 07 00

Julpa 28
725 94 Västerås
0101-550 650
info@pmbrand.se
www.pmbrand.se

 Fogentreprenör
Brandtätning

P-O Sanering & Rivning AB
Per Ove Hall
070-667 30 17
 

Hanaskogsvägen 234
291 95 Färlöv
Tel/fax 044-31 13 17
po@halls.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Refix Skadesanering AB
Alexander Marklund
070-865 27 13
 

Fabriksvägen 6-8
171 48 Solna
08-82 22 00
alexander@refix.se
www.refix.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering
Relita Industri & Skadeservice AB
Robert Lövkvist
0708 68 70 03
 

Skebogatan 4
75228 Uppsala
018-57 27 00
robert.lovkvist@relita.se
 

PCB-sanering
Utför PCB-inventering

Rexmars Fog & Bygg AB
Rolf Rexmar
0703-335 151

 

Hemmansvägen 49
263 53 Lerberget
rexmar@telia.com
 Auktoriserad fogentreprenör
Roos Alltjänst AB
Fredrik Roos
070-651 23 97
 

Furuvägen 25
731 43 Köping
roosalltjanst@koping.net

Aukt. PCB-saneringsföretag
Roslagens mjukfog AB
Mikael Lundstedt
070-219 25 18
 

Södra atriumvägen 24
184 33  Åkersberga
mikael@roslagensmjukfog.se

Fogentreprenör
Ryds Glas i Örebro AB
Bo Persson
070-520 42 14
 

Osmundsgatan 10
703 63 Örebro
019-16 10 80
bo.persson@rydsglas.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Auktoriserad fogentreprenör

Sanerarna i Östersund AB
Fredrik Ryrland
063-589 98 50
Olof Sandström
063-589 98 51
 

Lövstavägen 1
832 96 Frösön
Tel/fax 063-589 98 50/99
www.sanerarna.se 
info@sanerarna.se 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Saneringstjänst i Värmland AB
Hans Lindgren
070-209 80 29
 
Stormgatan 1
652 21 Karlstad
054-85 06 50
info@saneringstjanst.se
www.saneringstjanst.se
  
 PCB-sanering
Skadeteknik Sverige AB
Kenneth Sers
076-780 77 01
 

Nastagatan 15
702 27 Örebro
010-470 67 00
kenneth.sers@skadeteknik.se
www.skadeteknik.se

PCB-sanering
Skanska Direkt AB
Stefan Wiktorsson
010-448 67 11
 

Kanongatan 100 A
250 13 Helsingborg
010-448 67 11 
stefan.wiktorsson@skanska.se

Auktoriserad fogentreprenör
Brandtätning
 

 

 

Specialsaneringar i Haninge KB
Peo Nordin
0708-280 820
 

Stallarholmsvägen 32
124 59 Bandhagen
08-647 04 71
www.specialsaneringar.se
peo.ssh@gmail.com
 

Aukt. PCB-saneringsföretag  

SRS Sanering Rivning Service AB
Kontoret
031-23 11 50
 

Bleckvarugatan 5
417 07 Göteborg
031-23 11 50 
info@srsab.nu 
 

Aukt. PCB-saneringsföretag

Stenbergs Måleri i Östhammar AB
Erik Edebol
070-674 86 97
 

Forsmarks Kraftstation
742 03 Östhammar
0173-821 64
 
Stuckbema AB
Peter Walter
070-491 33 76
 

Tallbacksgatan 11
195 72 Rosersberg
08-580 100 40
peter.walter@stuckbema.se
 

Brandtätning
Sundsvalls Fog AB
Dick Eriksen
072-740 80 83
 

Rolands Backe 235
860 35 Söråker  
dicka62@hotmail.com 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Auktoriserad fogentreprenör

Synops AB
Mikael Magnusson
070-676 06 36
Håkan Eriksson
070-509 49 80
 

Storlienvägen 36
831 52 Östersund
063-12 60 00
mikael@synops.se
www.synops.se 
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Brandtätning
TB Fogservice
Thomas Björkberg
0704-61 54 10
 

Iseråsvägen 20
439 34 Onsala
0300-615 14
info@fogservice.se
www.fogservice.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Brandtätning

Testab Fog & Sanering AB
Terje Staffansson
070-3835360
 

Rekylgatan 4
723 38 Västerås
info.testab@gmail.com

Aukt. PCB-saneringsföretag
Tingstad Fogservice AB
Johnny Hagberg
070-415 55 33
 

Tingstad 330
446 92 Skepplanda
0303-33 80 89
jo.hagberg@telia.com
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Tipi Bygg AB
Fitim Sejdaj
076-906 45 56
 

Harjagersgatan 6
261 52 Landskrona
tipi_bygg@hotmail.com
 

Fogentreprenör

Toto´s Fog & Bygg
Kent Karlsson
070-527 80 20
 

Moränvägen 9
518 40 Sjömarken
033-25 80 20
kent@totos.se
www.totos.se
 

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering

Brandtätning
Täby Brandskyddsteknik AB
Patrik Ljungmark
070-631 75 53
 

Vasavägen 21
187 73 Täby
08-792 16 01
patrik.ljungmark@tbt.se 
www.tbt.se
 

Aukt. PCB-saneringsföretag
Utför PCB-inventering
Uppsala Fog AB
Rickard Norén
076-781 59 59

Lännalöt Strömsberg 19
740 11 Länna 
rino@live.se 
www.uppsalafog.se

Auktoriserad Fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag
Brandtätning

Växjö Byggfog AB
Henrik Pettersson
0730-29 38 50
Rolf Jonsson
0730-28 38 50
 

Södra Doktorsgatan 8B
352 36 Växjö
0470-729 035
59jonsson@telia.com

Auktoriserad Fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag

Vyens AB
David Olsson
 

Kometvägen 5F
245 34 Staffanstorp
david@vyensab.se
www.vyensab.se

PCB-sanering
Ängarnas Fog
Kent Landgren
070-497 87 03
 

Bosarps ängaväg 152
254 71 Hasslarp
fax 042-207 558
kent@angarnasfogab.se
 

 Fogentreprenör
Östfog
Niklas Sjökvist
070-546 99 69

Ugglerum 740
395 90 Kalmar
0480-47 50 01
ostfog@telia.com  

Auktoriserad fogentreprenör
Aukt. PCB-saneringsföretag

 


 
Copyright (c) 2017 Svenska Fogbranschens Riksförbund   |  Om webbplatsen, Cookies m.m